Jaké prezentace si doteď pamatujete? A proč? Tento trénink je inspirovaný autentickými zážitky. Jak je vytvořit a zanechat stopu?
5 HLAVNÍCH VĚCÍ, KTERÉ SE ÚČASTNÍCI NAUČÍ
- Sebejistě vystupovat při mluveném projevu před druhými na základě sebezkušenosti
- Pracovat s příběhem a prezentace – podle vlastní volby (Jobsovské principy)
- Pracovat s hlasem i tělem tak, aby druzí dobře rozuměli a udrželi pozornost
- Propojit mluvené slovo s adekvátními neverbálními projevy, které podtrhnou význam sdělovaného obsahu
- Osvojit si a používat podpůrný systém přípravy, který maximalizuje úspěch vystoupení
METODIKA
Na rozboru videí několika klíčových prezentací Steva Jobse budou vysvětleny hlavní ingredience jeho přístupu k prezentacím. Jednotlivé prezentační techniky jsou rozvíjeny formou krátkých tematických cvičení. Každý z účastníků se uvidí alespoň 1x na videu a bude moci pozorovat svůj posun. Rovněž obdrží podpůrnou a rozvíjející zpětnou vazbu ke svému výkonu – od kolegů i od lektora.
Cílová skupina
Zaměstnanci v kontaktu s interním nebo externím zákazníkem.
Časová dotace
1 až 2 dny + volitelně Follow-up 1 den
Cíle tréninku
- Komplexní zvládnutí obsahové, strukturální i formální složky prezentace
- Zvýšení motivace účastníků ke kreativním a interaktivním způsobům prezentování
- Posílení řečnických dovedností účastníků směrem ke zvýšení přesvědčivosti projev
Obsah
(konkrétní obsah vždy přizpůsobujeme potřebám cílové skupiny)
- Pilíře přesvědčivosti: Ethos, pathos a logos. Přesvědčivost projevu = spojení kvalitního obsahu, důvěryhodnosti řečníka pro dané téma a vědomé používání řečnických dovedností. Analýzy projevů nejpřesvědčivějších řečníků poslední doby, diskuse a interaktivní výklad.
- Obsah prezentace: Základní body kvalitní přípravy. Jak zvolit nejvhodnější informace? Přizpůsobení prezentace charakteristikám publika, volba informací: Co je důležité pro mě a co pro mé posluchače? Strukturace mluveného projevu, vizualizace řečeného.
- Zvyšování adresnosti projevu: Komplexní hlasová rozcvička prezentátora (zapojení celého těla) a nácvik práce s modulačními prostředky řeči (důraz, tempo, intonace, pauzy, zabarvení a síla hlasu). Porozumění principům fungování mozku při poslechu mluveného slova.
- Pokročilá práce s publikem: Sebezkušenostní cvičení zaměřená na zvýšení sebejistoty v osobním projevu a osvojení způsobů práce s publikem (volba vhodné interakce vzhledem k cíli prezentace). Zákonitosti skupinové dynamiky a jak jí využít: argumentace a zaujetí publika.
- Jak sladit prvky prezentace a dosáhnout jejich synergie? Opakovaná příprava a realizace prezentace před skupinou: možnost porovnat svůj výkon před a po přenesení trénovaných dovedností do praxe. Práce s prezentací na volné téma a s prezentacemi z praxe.
- „Toolkit Steva Jobse“: Analýzy prezentací zkušených řečníků a vzájemná zpětná vazba účastníků k jejich prezentacím směřuje k vytvoření individuálního „toolkitu“ prezentátora:
Každý účastník pro sebe nalezne odpověď:
- Čím se mohu inspirovat u ostatních?
- Jaký je můj vlastní styl? Co mám posilovat?
- Jaké prvky mého projevu nejvíce oživují prezentaci?